«Requiem for Gazas barn» av Heidi Skjerve

«Requiem for Gazas barn» av Heidi Skjerve
1. november 2026, 19:00
Nidarosdomen
Billetter

Verket av Heidi Skjerve har vokst ut av fortvilelsen over det brutale folkemordet på Gazastripen, hvor et ufattelig antall barn og sivile er drept. Et sørgeritual for alle liv som har gått tapt, for alle mulighetene som er frarøvet Gazas barn, en bønn for de lidende, men også en solidaritetsmarkering og protest mot feighet og handlingslammelse fra verdens politiske og økonomiske ledere.

 

Tekstene er hentet fra den tradisjonelle katolske dødsmessen, en bønn om hvile, om lys og himmelhåp, men er også ispedd noen dagsaktuelle tekster; diktet «Genocide» av Tale Næss skrevet i 2025, og flere dikt av palestinske forfattere oversatt til norsk hentet fra diktantologien «Tunga mi protesterer mot døden.

 

Blant disse tekstene finner vi også Refaat Alareer (1979-2023) sitt dikt «If I must die» som «gikk viralt» etter hans død, som slutter med linjene «If I must die – let it bring hope – let it be a tale».

 

Medvirkende

Nidaros domkor

Trondheim Vokalensemble

SiTron

Heidi Skjerve, solist

Kontaktinformasjon
Trondheim Management
Nordre gate 10, 7011 Trondheim
+47 993 54 000
Org. nr 995 860 465
Facebook
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Powered by
MidtbyenVisit Trondheim